Иран и САД си разменија по петмина затвореници, плус 6 милијарди замрзнати долари

18.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Иран и САД си разменија по петмина затвореници, плус 6 милијарди замрзнати долари

Прес ТВ претходно објави дека Мехрдад Моин-Ансари и Реза Сархангпур-Кафрани слетале во Доха од САД.

Во меѓувреме, пет американски државјани денеска го напуштија Иран и слетаа во Доха како дел од размената на затвореници со САД и трансферот на 6 милијарди американски долари ирански пари замрзнати од САД.

Американските власти на меѓународниот аеродром во Доха пречекаа петмина Американци кои беа ослободени од притвор во Иран, а Американците биле придружувани од швајцарскиот амбасадор во Иран за време на летот за Доха.

Претходно денеска, портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи потврди дека од петте Иранци затворени во САД, само двајца се враќаат во Иран, додека двајца побарале да останат во САД, а петтиот рекол дека сака да оди во неименувана земја во која ќе му придружи на неговото семејство.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата