Идниот генерален секретар на НАТО добро го познава Трамп: Што ќе се случи ако стане претседател

10.07.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Идниот генерален секретар на НАТО добро го познава Трамп: Што ќе се случи ако стане претседател

Руте се познава со поранешниот американски претседател Доналд Трамп со години, а многумина очекуваат дека би можел да го заузда доколку победи на претседателските избори во ноември.

Аналитичарите интервјуирани од Си-Ен-Ен рекоа дека Руте го гледаат како иден упорен трансатлантичар кој е подготвен да изгради консензус.

„Тој е навистина искусен политичар и тоа е од големо значење за зачувување на единството во алијансата“, рече еден европски функционер.

Руте, исто така, многумина го гледаат како некој кој може одговорно да соработува со кој било од двајцата лидери кои ќе бидат избрани за претседател на САД. Некои веруваат дека, доколку Трамп биде избран за претседател, тој би можел да го спречи да го поткопа единството на лидерите.

За време на неговиот прв мандат, Трамп во неколку наврати јавно го критикуваше НАТО, а неодамна тоа го правеше и за време на неговата кампања. Во една прилика тој дури и предложи Русија „да прави што сака“ со членовите кои не ги исполнуваат своите обврски кон алијансата. Неговите изјави предизвикаа голема загриженост кај земјите-членки.

Американскиот амбасадор во Холандија за време на мандатот на Трамп изјави за Си-Ен-Ен дека тој и Руте имале срдечен разговор и дека се договориле за решавање на трговскиот дефицит меѓу САД и Холандија.

„Руте беше добро расположен, дури и се шегуваше за време на разговорот со Трамп. Трамп знаеше да го цени тоа“, изјави поранешниот амбасадор Пит Хоекстер.

Сепак, многумина стравуваат дека тоа што Трамп и Руте се во добри односи не значи дека тој ќе успее да го одврати поранешниот американски претседател од неговата цел.

Хокстер тврди дека Трамп никогаш не бил против НАТО, туку дека бил против членството на европските земји кои не издвојувале најмалку два отсто од БДП за одбраната, како што е пропишано.

Европски дипломат за Си-Ен-Ен изјави дека Руте „секако не е суперхерој“, истакнувајќи дека „може да се обиде да му угоди на Трамп, но не и да го измами, па на крајот она што е важно за НАТО е вистинската акција и што е најважно вистинските пари“.

Висок претставник на НАТО изјави дека „многу сојузници се загрижени поради можноста за реизбор на Трамп“. Дваесет и четири од 32 сојузници издвојуваат најмалку два отсто од БДП за одбраната, додека шест од нив трошат над три отсто.

„Сè уште не сме ја погодиле целта, но подобро е отколку кога Трамп си замина“, изјави претставникот за Си-Ен-Ен.

Руте не го доби местото генерален секретар на НАТО само поради неговото искуство со Трамп. Тој се сметаше за некој што може да ја добие поддршката од сите членки на алијансата, постигнувајќи рамнотежа меѓу Источна и Западна Европа, делумно поради нивниот однос кон војната во Украина.

Земјите-членки на НАТО ќе бараат од него да го одржи единството на алијансата додека војната се одолговлекува - со мали знаци за брза дипломатска или воена победа на Киев - како и за прашања како што се спротивставување на заканите од Кина, зголемување на производството на оружје и сајбер иновации.

Аналитичарите на Си-Ен-Ен го разгледаа и мандатот на Руте како премиер на Холандија.

„Тој мораше да управува со различни коалициски влади во парламентарна демократија во неговата земја, што секако не е лесна задача“, вели еден американски аналитичар.

Поранешен висок американски дипломат го опиша како „многу добар политичар кој разбира како да гради коалиции и да создаде консензус“.

Долго време Руте важеше за главен фаворит за функцијата генерален секретар, а неговата кандидатура беше поддржана и од САД.

Според американскиот функционер, претседателот Џо Бајден дури го охрабрил Руте да се кандидира за генерален секретар пред околу една и пол година, кога Столтенберг бил подготвен да се повлече, но Руте сигнализирал дека во тоа време не е заинтересиран.

„Бајден лично го сака Руте, тие добро се сложуваат, а американскиот претседател верува дека ги делат истите вредности“, изјави функционерот за Си-Ен-Ен.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата