Германските ултранационалисти денеска би добиле прв градоначалник на голем град

24.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Германските ултранационалисти денеска би добиле прв градоначалник на голем град

Речиси 37.000 гласачи денеска ќе одлучуваат за исходот од вториот круг од изборите во индустрискиот и универзитетски град во Тирингија.

Кандидатот на AfD, 61-годишниот бизнисмен Јоерг Пророк, ужива подобра стартна позиција по првиот круг, каде пред две недели освои 42,1 отсто од гласовите. Пророк се натпреварува против актуелниот градоначалник, независниот Каи Бухман, кој во првиот круг доби 23,7 отсто од гласовите.

Од крајот на јуни, Алтернатива за Германија победи на еден окружен избор во Тирингија и на изборите за градоначалник на малиот град Рагун-Јесниц со помалку од 9.000 жители во Саксонија-Анхалт.

Првите избори беа одржани во областа Сонеберг на југот на Тирингија, каде политичарот на АфД Роберт Сеселман беше избран за прв управник на округот на АфД. Неговиот избор предизвика дебата и загриженост низ целата земја.

Федералната канцеларија за заштита на уставот ја смета АфД во Тирингија и нејзиниот лидер Бјорн Хоке за крајно десничарски екстремисти и ги следи.

Нордхаузен е главен град на истоимената област на северот на Тирингија и има околу 42.000 жители. Излезноста во првиот круг била 56,4 отсто.

Поранешниот градоначалник Бухман стравува дека доколку победи кандидатот на АфД, Нордхаузен може да го загуби имиџот на отворен и либерален град. Тој е дом на универзитет со многу студенти од странство, а интеграцијата на бегалците досега се сметала за успешна.

Многу политичари на АфД се обвинети за историски релативизам и флертување со националсоцијализмот, а некои од нив завршиле на суд поради користење на симболи на националсоцијализмот.

Огранокот на АфД во Тирингија е означен како крајно екстремен во самата партија, а веќе две години е на списокот на Федералната канцеларија за заштита на уставниот поредок како „несомнено екстремно десничарска организација“. На тој список се и некои други покраински ограноци на партијата, како и комплетната подмладок на АфД.

И покрај ова, AfD во Тирингија веќе долго време се етаблира како најсилна политичка партија во анкетите на јавното мислење.

АфД е основана како партија која ја критикуваше заедничката валута евро, но за време на мигрантската криза, во времето на владата на канцеларката Ангела Меркел и пристигнувањето на голем бран бегалци, се фокусираше на прашањето на бегалците.

Во поддршка на AfD, провинциите на истокот од земјата предничат, каде сè уште постои незадоволство од достигнувањата на германското обединување, односно сè уште заостануваат зад поголемиот дел од земјата.

Според повеќето анализи, партијата својата сегашна популарност ја должи на незадоволството на граѓаните од работата на актуелната социјалдемократско-зелено-либерална влада на Олаф Шолц.

Истовремено, особено се критикува имиграциската политика, пред сѐ големиот број бегалци кои сѐ повеќе пристигнуваат во Германија.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата