Гар Стјоре: Норвешка ќе донира шест борбени авиони Ф-16 на Украина

10.07.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Гар Стјоре: Норвешка ќе донира шест борбени авиони Ф-16 на Украина

„Способноста на Украина да се одбрани од воздушни напади е апсолутно клучна во нејзината одбранбена борба против Русија, па Норвешка одлучи да донира шест ловци Ф-16 на Украина“, рече Гар Стјоре на самитот.

Тој ја објави донацијата за прв пат кога го посети Киев минатиот август.

Како што објави весникот, Данска и подарила на Украина 19 борбени авиони, Холандија ветила 24, додека Белгија неодамна објави дека ќе донира 30 авиони.

Мал број украински пилоти моментално ја завршуваат обуката за пилоти Ф-16 во Данска. /МИА

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата