Галант: Шеесет отсто од терористите на Хамас се убиени или ранети

10.07.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Галант: Шеесет отсто од терористите на Хамас се убиени или ранети

Галант го даде коментарот денеска пред Парламентот, јавија израелските медиуми.

Израел го најави целосното уништување на Хамас како воена цел по масакрите извршени од Хамас и другите екстремистички групи на 7 октомври.

Галант повика на создавање политичка алтернатива за владеењето на Хамас во Појасот Газа. Меѓутоа, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху досега одбиваше да претстави план за администрација и обнова на Газа по завршувањето на војната. /МИА

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата