„Европа да се спреми: ДРОГА 50 ПАТИ ПОСИЛНА ОД ХЕРОИН со нагло зголемување, десетици илјади Американци веќе умираат“

27.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
„Европа да се спреми: ДРОГА 50 ПАТИ ПОСИЛНА ОД ХЕРОИН со нагло зголемување, десетици илјади Американци веќе умираат“

Европската унија мора да се подготви за нагло зголемување на синтетичката дрога фентанил, изјави европската комесарка за внатрешни работи Илва Јохансон за „Политико“.

Ова е реакција на предупредувањето на американскиот државен секретар Ентони Блинкен дека Европа или се уште не открила проблем со синтетичките дроги или наскоро ќе го открие.

Фентанил е синтетичка дрога која се проценува дека е 50 пати посилна од хероинот и е одговорна за смртта на десетици илјади Американци кои умираат од предозирање секоја година.

На придружниот настан на Генералното собрание на Обединетите нации за заканите по здравјето и безбедноста од синтетичките дроги, американскиот претседател Џо Бајден ги повика сојузниците сериозно да ги сфатат заканите од фентанил, раскажува Јохансон.

„Тоа е проблем што го имате, едноставно сè уште не го знаете или е проблем што ќе го имате наскоро“, му порача Блинкен на комесарот Јохансон кога разговараше за синтетичките дроги.

Соединетите Држави се обидуваат однапред да ги предупредат своите сојузници „за другите да го немаат истиот проблем што го имаат“, изјави Јохансон за „Политико“.

Таа додаде дека фентанилот и другите синтетички дроги во моментов не претставуваат главна опасност за Европската унија, имајќи предвид дека канабисот е најпознатата дрога на континентот, а кокаинот е оној чија консумација најмногу се зголемува.

Меѓутоа, во споредба со САД, каде синтетичките дроги се шверцуваат од земји како Мексико, Европа има лабораториски капацитети за производство на синтетички дроги, што многу лесно може да предизвика криза, посочува Јохансон.

„Капацитетите за производство на фентанил во Европската унија постојат, ние ги имаме“, тврди Јохансон.

„Ова, се разбира, значи дека производството може да започне веднаш штом некој одлучи да започне и одлучи дека има побарувачка.

Во 2021 година во ЕУ беа затворени 434 нелегални лаборатории за производство на синтетички дроги, се вели во Европскиот извештај за дроги од оваа година.

Експертите од Европската агенција за дрога предупредија претходно оваа година дека забраната на Талибанците за одгледување афион во Авганистан може драстично да го намали увозот на хероин во Европа, што, пак, може да доведе до зголемување на синтетичките опијати.

„Мора да бидеме внимателни и подготвени“, предупредува Јохансон.

ЕУ веќе работи на зајакнување на мандатот на својата агенција за лекови, која се занимава и со здравствените и безбедносните аспекти на недозволените дроги, давајќи и многу повеќе овластувања и двојно повеќе ресурси, рече таа.

Европскиот план за борба против трговијата со дрога, кој го најави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен во нејзиниот говор за состојбата во Европската унија, ќе биде усвоен на крајот на оваа година, потврди Јохансон.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата