Драма во САД: Уште еден брод се заби во мост, блокиран е сообраќајот (ВИДЕО)

15.05.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Драма во САД: Уште еден брод се заби во мост, блокиран е сообраќајот (ВИДЕО)

Според извештаите, бродот удрил во мостот на островот Пеликан, предизвикувајќи полицијата и другите служби за итни случаи веднаш да го блокираат целиот сообраќај, јавува Click2Houston.

Засега не се познати деталите за инцидентот, па не е јасно како дошло до судирот, ниту што му претходело. Не се знае дали има повредени или во каква состојба е мостот.

Претставниците на Галвстон рекоа само дека шлеп удрил во мостот, што предизвикало истекување на нафта.

Крајбрежната стража е повикана да помогне во спречувањето на излевањето на нафтата, а инженерите на TxDot се на терен за да помогнат.

Да потсетиме, на крајот на март во Балтимор, брод удри во мостот и го урна, а во таа прилика загинаа шест работници кои работеа на одржување на мостот.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата