Доколку Бајден се повлече од претседателската трка, само една личност може да го замени

3.07.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Доколку Бајден се повлече од претседателската трка, само една личност може да го замени

Американската потпретседателка Камала Харис е главната алтернатива за замена на американскиот претседател Џо Бајден доколку тој одлучи да не ја продолжи кампањата за реизбор, според седум високи извори во кампањата на Бајден, Белата куќа и Демократскиот национален комитет кои се запознаени со актуелните дискусии на оваа тема, објави Ројтерс.

Невешт, понекогаш некохерентен и широко критикуваниот настап на Бајден во првата дебата против републиканскиот ривал Доналд Трамп минатата недела предизвика бран на паника во Демократската партија поради загриженоста дека тој можеби не е доволно способен за втор мандат, и поттикна повици од неговите најблиски соработници да поднесе оставка.

Некои влијателни демократи предложија алтернативи на Бајден покрај Харис, вклучително и популарни членови на кабинетот и демократски гувернери како што се Гевин Њусом од Калифорнија, Гретчен Витмер од Мичиген и Џош Шапиро од Пенсилванија. Но, обидите да се заобиколи Харис се желби и речиси невозможни, рекоа овие извори, кои зборуваа под услов да останат анонимни.

Доколку биде именувана како кандидат на партијата, 59-годишната Харис ќе ги преземе средствата собрани од кампањата на Бајден и ќе ја наследи инфраструктурата на кампањата, велат изворите. Таа, исто така, го има најпрепознатливото име меѓу сите алтернативи и највисокиот рејтинг меѓу демократите кои би можеле сериозно да се сметаат за кандидати, велат изворите.

Во анкетата на Ројтерс/Ипсос објавена во вторникот, Харис заостанува зад Трамп за еден процентен поен, 42% спрема 43%, маргина на грешка од 3,5 процентни поени и статистички исто толку силна како онаа на Бајден.

Покрај тоа, таа веќе е проверена за националната функција и преживеала интензивна контрола од републиканците, велат изворите. Исто така, Џим Клајбурн, човекот кој беше клучен за победата на Бајден во 2020 година, изјави за МСНБЦ дека ќе ја поддржи Харис како демократски кандидат доколку Бајден се откаже.

„Речиси е невозможно да се добие номинацијата за потпретседател“, рече Мајкл Трухило, стратег на демократите од Калифорнија, кој работеше за кампањите на Хилари Клинтон во 2008 и 2016 година.

Портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, во вторникот изјави дека Бајден имал „лоша ноќ“ на дебатата и дека ќе продолжи да се залага за реизбор пред американскиот народ. Кампањата на Бајден го остави тимот на Харис да ја коментира приказната.

Нејзините соработници ги отфрлија сите разговори за демократски билет во кој не беа вклучени и Бајден и Харис.

„Потпретседателката Харис со нетрпение очекува да служи втор мандат со претседателот Џо Бајден“, се вели во соопштението од нејзиниот кабинет.

Кампањата на Бајден освои 3.894 делегати по државните прелиминарни избори, оставајќи само неколку десетици „неопределени“. Се очекува тие официјално да го номинираат подоцна овој месец на виртуелен состанок, пред демократите да ја одржат својата конвенција за номинација во август.

„Сите делегати не се само на Бајден, тие се и на Харис“, рече Трухиљо, додавајќи дека ќе има „значителна поддршка во сите 50 држави на првиот ден“, рече тој.

Дона Бразиле, поранешна привремена претседателка на Демократскиот национален комитет, која има клучна улога на овогодинешната Демократска национална конвенција во август, рече дека личноста што може веднаш да ја преземе функцијата доколку Бајден одлучи да не се кандидира е Харис.

„Луѓето можат да сонуваат за друг суперхерој, но има процес и последен пат кога проверив, тоа е листата Бајден-Харис, таа е број два на листата“, рече Бразиле, додавајќи дека Бајден останува кандидат на демократите и „не оди каде било“.

Заобиколувањето на првата црна жена заменик-претседател за друг кандидат ќе има контраефект меѓу црните и женските гласачи кои се клучни за секоја победа, рекоа неколку демократски стратези.

Сепак, Харис честопати беше настрана во многу шпекулации по дебатата, бидејќи некои влијателни демократи малку веруваат дека таа може да го победи Трамп, велат четири извори.

Соединетите Американски Држави никогаш не избрале жена за претседател, а Харис помина голем дел од своето време како потпретседателка борејќи се да се истакне во она што по дефиниција е улога на поддршка. Неодамна минатата година, многумина во Белата куќа и во кампањата на Бајден приватно се загрижени дека таа е товар на кампањата.

Оттогаш, Харис може да го најде својот чекор по прашањето за правата за абортус, но нејзиниот рејтинг не се подобри значително. Рејтингот на Харис е под 40%, но според неодамнешните анкети нагласени од кампањата во Баден, таа и претседателот имаат слични шанси да го победат Трамп.

Потпретседателката исто така беше постојана мета на републиканците и конзервативните медиуми во нападите кои многу сојузници ги сметаат за сексистички и расистички.

Тројца демократски донатори, кои неодамна извршија притисок Бајден да се повлече, исто така оваа недела рекоа дека мислат дека би било „невозможно“ да се заобиколи Харис. Донаторите ги даваа имињата на Витмер и Њусом како можни алтернативи до минатиот викенд.

„Во моментов има вистинска дебата во Демократската партија за раководството, но фер е да се каже, и не сум воодушевен поради тоа... ќе биде невозможно да се игнорира Камала“.

Друг донатор рече „таа не е ничиј избор, но да, речиси е невозможно да ја игнорираш“.

Сепак, кампањата за реизбор на претседателот ја одржува својата земја, зајакната со посилното прикажување на Бајден за време на говорот во Северна Каролина, иако се зголемуваат повиците за негова оставка.

Стефани Катер, заменик-менаџерка на кампањата на поранешниот претседател Барак Обама, чија фирма има договор за продукција на Демократската национална конвенција во август, рече дека „претседателот Бајден е кандидатот и тој ќе остане кандидат“.

„За оние кои бараат некаква внатрепартиска борба, внимавајте што посакувате бидејќи тоа ќе обезбеди победа на Трамп“, рече таа во изјавата.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата