Договорен е 24-часовен прекин на огнот меѓу завојуваните страни во Судан

9.06.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Договорен е 24-часовен прекин на огнот меѓу завојуваните страни во Судан

Суданската армија и паравоените сили за брза поддршка (РСФ) се согласија на 24-часовен прекин на огнот што ќе почне утре во 06:00 часот по локално време, објавија Саудиска Арабија и САД, кои се посредници во преговорите.

Според соопштението, армијата и РСФ се договориле да се воздржат, меѓу другото, од забранети движења, напади, употреба на авиони или беспилотни летала, бомбардирања и артилериски напади.

Доколку страните не го почитуваат примирјето, посредниците ќе бидат принудени да размислуваат за прекин на преговорите во саудискиот град Џеда, се посочува во заедничката изјава на Саудиска Арабија и САД.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата