Девојката киднапирала бебето од болница, веќе е уапсена

21.11.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Девојката киднапирала бебето од болница, веќе е уапсена

Како што пишува германски Билд, детето не е повредено, а 18-годишниот тинејџерка е уапсена.

Млада девојка киднапирала бебе од клиниката Хелиос Маријахилф во Хамбург.

Мајката на бебето дошла во болница со својата едномесечна ќерка бидејќи детето имало висока температура.

Мајката и бебето биле прегледани на одделението за доенчиња околу 19 часот и 45 минути. По прегледот, на жената и на детето им пришла 18-годишна Бугарка облечена како лекар.

Наводно и кажала на мајката дека пакетот пристигнал на информативното биро и дека може да го земе и дека ќе се грижи за детето. Откако било откриено дека се работи за лага, тинејџерката и детето ги немало.

Младата Бугарка побегнала од болница со бебето. Мајката на бебето била во шок, но доволно присебна да повика полиција. Следела потрагата по детето и девојчето.

Во акција учествувале многу патроли од  Хамбург, а алармирана била и специјалната полиција.

Речиси два часа подоцна, младата киднаперка го вратил неповреденото бебе во болница.

Тинејџерката се вратила во болницата во придружба на нејзиниот брат. Како што пишува Билд, девојката наводно неодамна имала спонтан абортус и е во лоша психичка состојба.

Таа е уапсена и приведена во полициска станица, а против неа се води истрага поради сомнение дека киднапирала малолетно дете.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата