Членовите на најмоќната италијанска мафијашка банда добија по 30 години затвор

20.11.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Членовите на најмоќната италијанска мафијашка банда добија по 30 години затвор

Повеќе од 330 осомничени мафијаши и нивни осомничени соработници беа обвинети за голем број кривични дела, како што се изнуда, шверц на дрога и кражби, а судењето траеше речиси три години.

Италијанската новинска агенција Анса објави дека на судиите им биле потребни час и 40 минути за да ја прочитаат пресудата.

Најтешки казни добија Саверио Разонале и Доменико Бонавота, двајца локални мафијашки босови од Калабреза, кои добија по 30 години затвор.

Меѓу осудените се Џанкарло Пители, адвокат и поранешен политичар на партијата Напред Италија, член на националната владејачка коалиција, кој доби 11 години затвор поради дослух со мафијата и давање информации.

Џорџо Насели, поранешниот началник на локалната полиција, е осуден на две и пол години затвор.

Но, обвинителството не ги доби строгите казни што ги бараше во голем број случаи, а повеќе од 100 обвинети беа ослободени.

Пресудата изречена денеска е првостепена пресуда и може да се обжали и од одбраната и од обвинителството. Обвинителите ја сметаат Ндрангета за најмоќната мафијашка организација во земјата, помоќна од Коза Ностра на Сицилија. Тоа е влијателно низ Европа и пошироко.

Судењето се одржа во калабрискиот град Ламезија Терме, во поранешен кол центар. Обвинетите стоеле во метални кафези.

Последен пат стотици осомничени мафијаши беа судени во Италија во 1986 година во Палермо во случај кој беше пресвртница во борбата против Коза Ностра, што беше почеток на падот на групата.

Тоа судење имаше големо влијание бидејќи беа судени многу мафијашки семејства. Судскиот процес Калабрезе се фокусираше на само една група - кланот Манкузо од провинцијата Вибо Валентиа - и го остави најголемиот дел од врвот 'Ндрангета недопрен.

Уште 70 обвинети беа прогласени за виновни во ноември 2021 година затоа што избраа брза постапка во замена за пократки казни.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата