Четири малолетнички се избодени во кино- маскиран маж влегол без билет и ги нападнал со нож

27.05.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Четири малолетнички се избодени во кино- маскиран маж влегол без билет и ги нападнал со нож

Маж избодел четири девојчиња со нож во кино лоцирано на околу 20 километри јужно од Бостон во околу 18 часот по локално време, соопшти полицискиот оддел.

Полицијата соопшти дека мажот влегол во киното без билет, отишол до салата, а потоа неиспровоциран нападнал четири девојчиња на возраст од 9 до 17 години. Девојчињата се хоспитализирани со повреди кои не се опасни по живот, соопшти полицијата.

„Толку е потресно што она што ќе го мислам во остатокот од ноќта е да ги видам тие деца како слегуваат по скалите и само плачат. Изгледаа навистина исплашено, како да гледале хорор, а не детски филм“, рече Матео Рохас, кој бил во киното во моментот на нападот.

Еден вработен, кој работел во киното во моментот на нападот, го опишал осомничениот дека носел „преголемо палто, очила за сонце и долга руса перика“.

Осомничениот побегнал од местото на настанот со црн џип, но полицијата успеала да го добие неговиот број на регистарска табличка од видео и го лоцирале во Плимут, откако тој наводно учествувал во „сличен напад“ таму, соопшти полицијата.

Полицајците дознале дека вториот потенцијален напад се случил околу 19 часот во ресторанот Мекдоналдс, каде наводно биле избодени 21-годишна жена и 29-годишен маж. Двете жртви се здобиле со повреди кои не се опасни по живот и се згрижени во блиската болница. Полицијата соопшти дека „злосторствата се чини дека се поврзани“.

„Прелиминарната истрага сугерира можна поврзаност со претходен инцидент во кино во Брејнтри, кој резултираше со повреди кои не се опасни по живот на четири малолетници“, соопшти државната полиција на Масачусетс.

Осомничениот е приведен и се наоѓа на лекување во блиската болница.

Извори изјавија за VBZ-TV I-Team дека се верува дека осомничениот е поврзан и со истрага за убиство во Дип Ривер, Конектикат. Полицијата во Конектикат издаде предупредување за него претходно во саботата, опишувајќи го како вооружен и опасен и можеби вооружен со 10-инчен нож, рекоа извори.

Името на осомничениот и обвиненијата со кои се соочува не се веднаш објавени.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата