Борел: САД би требале да испраќаат помалку оружје во Израел

12.02.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Борел: САД би требале да испраќаат помалку оружје во Израел

Борел потсети дека американскиот претседател Џо Бајден минатата недела изјавил дека одговорот на Израел на нападот на Хамас на 7 октомври е „претеран“ и дека американските власти постојано тврделе дека премногу цивили се убиени во Газа.

„Па, ако верувате дека се убиваат премногу луѓе, можеби треба да испратите помалку оружје за да спречите да бидат убиени толку многу луѓе“, им рече Борел на новинарите по состанокот на министрите за развојна помош на ЕУ во Брисел.

„Ако меѓународната заедница верува дека ова е масакр, дека се убиваат премногу луѓе, можеби треба да размислиме за снабдувањето со оружје“, додаде тој.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата