Блинкен во Тел Авив на средби со претставници на израелската опозиција

11.06.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Блинкен во Тел Авив на средби со претставници на израелската опозиција

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ќе разговара со водечките претставници на израелската опозиција во рамките на неговата турнеја на Блискиот Исток, чија цел е да го брани планот за примирје во Појасот Газа поддржан од Советот за безбедност на ОН.

По неговите вчерашни средби со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и министерот за одбрана Јоав Галант, шефот на американската дипломатија утрово во Тел Авив ќе разговара со Бени Ганц (кој поднесе оставка како член на израелскиот воен кабинет), а потоа и со лидерот на опозицијата Јаир Лапид, по што ќе отпатува за Јордан.

Toа е осма регионална турнеја на Блинкен од почетокот на војната на палестинската територија. Пред Израел, тој го посети Египет и разговараше со претседателот Абдел Фатах ал Сиси. /МИА

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата