Бајден денеска го слави 81. роденден – ќе биде ли возраста најголем хендикеп за изборите 2024.

20.11.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Бајден денеска го слави 81. роденден – ќе биде ли возраста најголем хендикеп за изборите 2024.

Оваа прослава дојде во време кога многумина сметаат дека неговата возраст е најголем хендикеп на претстојните претседателски избори.

Бајден е најстариот претседател во историјата на САД. Ако биде реизбран, тој ќе има 82 години на почетокот на вториот мандат и 86 кога ќе заврши.

Поранешниот претседател Доналд Трамп, републиканскиот фаворит на претстојните избори, не заостанува многу зад него бидејќи има 77 години. Но, Бајден досега се соочуваше со поголема контрола за неговата возраст отколку Трамп, иако и двајцата имаа грешки во кампањата.

Администрацијата на Белата куќа ја брани неговата издржливост и често укажува на неговите квалитети кога го прашуваат дали е способен за толку важна функција.

„Ме прашуваат за возраста. Секако, сите ја имаме. Но, она за што ќе продолжиме да зборуваме е рекордот што го имаше овој претседател. Тоа е историски рекорд“, рече портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер.

Сепак, анкетите покажуваат дека прашањето останува клучно за гласачите.

Три четвртини од Американците (74%) рекоа дека Бајден е премногу стар за да се кандидира за уште еден мандат, според анкетата на ABC News/Washington Post во септември. Тој број претставува зголемување од 6 отсто во однос на мај, еден месец откако Бајден ја започна својата втора кандидатура за Белата куќа.

Половина Американци го мислат истото за Трамп.

Анкетата на Си-Ен-Ен во Њу Хемпшир, која ќе биде прва што ќе одржи претседателски прелиминарни избори во јануари, покажа дека 56 отсто од веројатните демократски првични гласачи рекле дека возраста е нивната најголема грижа за Бајден. Истражувањето, спроведено од Универзитетот во Њу Хемпшир, беше објавено минатата недела.

Дури и Бајден често се шегува на сметка на неговата возраст за време на кампањата.

„Знам дека имам 198 години“, рече тој во јуни додека даваше забелешки на годишнината од отфрлањето на Врховниот суд на САД Ро против Вејд.

„Никогаш не сум бил поголем оптимист за иднината на нашата земја во 800 години во кои ѝ служам“, рече тој на приемот на кампањата во Њујорк во септември.

Минатата година Бајден го одбележа својот 80-ти роденден со бранч во Белата куќа со своето семејство.

Во тоа време, Бајден сè уште размислуваше дали да се кандидира повторно, додека другите демократи, како што е поранешната претседателка на Домот, Ненси Пелоси, објавија дека се повлекуваат од нивните лидерски улоги за да направат простор за новите генерации.

Бајден патем се осврна на неговиот роденден минатата недела за време на состанокот со кинескиот претседател Си Џинпинг на самитот на Азиско-пацифичката економска соработка во Сан Франциско.

Според висок претставник на администрацијата, Бајден ѝ посакал на сопругата на претседателот Си среќен роденден, бидејќи двајцата се родени на ист ден.

Си му се заблагодари на Бајден што го потсетил, велејќи дека „работи толку напорно што заборавил дека доаѓа роденденот на неговата сопруга“.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата