Американскиот претседател Бајден организираше вечера за лидерите на земјите-членки на НАТО

11.07.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Американскиот претседател Бајден организираше вечера за лидерите на земјите-членки на НАТО

„Џил и јас сме почестени што имаме толку блиски сојузници и пријатели во иста просторија“, им се обрати Бајден на светските лидери и нивните сопружници, заедно со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Иако 32 сојузници не делат заеднички јазик или граница, Бајден рече дека сите се „соседи“ кои „делат заеднички уверувања“.

Челниците на членките во НАТО се собраа во вторникот во Вашингтон, ДЦ, на тридневен самит по повод одбележувањето на 75-годишнината од основањето на воениот сојуз.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата