Правила на Том Хенкс: Херој е оној кој доброволно влегува во непознато

9.07.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Правила на Том Хенкс: Херој е оној кој доброволно влегува во непознато

Знаете, тој е како оној вујко што сите го сакате. А, не можеме точно да одредиме што е тоа кај овој човек што инспирира апсолутна љубов, бидејќи и покрај неговото убаво лице, тој никогаш не ја зрачел енергијата што ја поседуваат Бред Пит или Џорџ Клуни. Но, тој остави неизбришлива трага на екранот, прикажувајќи го својот раскошен талент во широк опсег - се истакнува во комедии до тешки психолошки драми.

Том 35 години е посветен на една жена, а добитник е и на два Оскари, за мотивирачките, потресни филмови „Форест Гамп“ и „Филаделфија“. Парамаунт Пикчрс, студиото што го продуцираше „Форест Гамп“, не сакаше да троши премногу пари за сцените на Форест да трча низ земјата. Том Хенкс и режисерот решиле дека не сакаат да ја загубат сцената, па дополнителните трошоци сами ги покриле.

Но, неговата биографија е лесно да се најде и проучи, но она што е помалку познато и изненадувачки е дека Хенкс е во далечна врска со еден од најпознатите претседатели во историјата - Абрахам Линколн.

Истата беше почестена од двете најголеми американски институции - НАСА и американската морнарица. Кога дојде до именување на новиот астероид кој го идентификуваа на небото, НАСА ја насочи својата инспирација кон филмските ѕвезди и се одлучи за „12818 Tomhanks“.

За неговата работа на филмот „Спасување на војникот Рајан“, кој се смета за еден од највистинските прикази на инвазијата во Нормандија, американската морнарица ја додели највисоката цивилна почест не само на Том Хенкс, туку и на режисерот на филмот Стивен Спилберг, известува „Geekywhale “.

А како зборува овој великан во приватниот живот?

1. „Тешкотијата е она што го прави животот вреден за живеење“.

2. „Херој е оној кој доброволно чекори во непознатото“.

3. „Оптимизмот е недостаток на цинизам“.

4. „Секој има нешто што ги „гризува“, за мене отсекогаш била осаменоста.

5. „Вистината е дека никогаш нема целосно да ме запознаете, а јас никогаш нема да ве запознаам целосно. Нашата природа е премногу комплицирана. Но, имаме избор да ѝ пристапиме со цинизам или со оптимизам. Јас избирам оптимизам“.

6. „Јас не предизвикувам немири, но предизвикувам конфузија. Луѓето се смрзнуваат кога ќе ме видат“.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата