Почина француската глумица Анук Еме

18.06.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Почина француската глумица Анук Еме

Анук Еме е позната по улогите во филмот на Клод Лелуш - „Еден маж и една жена“ (1967) и „Долче вита“ (1960) на Федерико Фелини.

Зад себе има 92 филмски и ТВ-проекти, номинација за „Оскар“ за главна женска улога во „Еден маж и една жена“, како и 20-на други одличја и номинации. Последен филм каде што таа глуми е „Најдобрите години од еден живот“ од 2019 година.  /МИА

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата