По 34 години е објавена забранетата реклама на Мадона за Пепси, ја забрани и Ватикан (ВИДЕО)

14.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
По 34 години е објавена забранетата реклама на Мадона за Пепси, ја забрани и Ватикан (ВИДЕО)

Пејачката (65) работеше со производителот на газирани пијалоци на видео од 1989 година во кое го промовираше нејзиниот хит Like a Prayer, а договорот беше вреден 5 милиони долари.

Меѓутоа, само еден ден по емитувањето на рекламата на МТВ, религиозните групи протестираа поради сцената на палење крстови и заведување на светецот, а видеото беше дури осудено и од Ватикан. И покрај ова, двеминутната реклама достигна 250 милиони гледачи во повеќе од 40 земји.

Сепак, бесот на јавноста на крајот го принуди Пепси да ја повлече рекламата во април 1989 година и да го откаже спонзорскиот договор со Мадона. Но, за време на доделувањето на видео музичките награди на MTV во вторникот вечерта, рекламата се емитуваше по повеќе од три децении.

Кралицата на попот му се заблагодари на Пепси што дозволила рекламата да ја види светлината на денот, додека зборувала за нејзиниот уметнички интегритет. „Пред 34 години направив реклама за Пепси за да го прославам објавувањето на мојата песна „Како молитва““, напиша таа на Инстаграм.

“Рекламата беше веднаш откажана кога одбив да сменам која било сцена во видеото на која бакнувам светец со афроамериканец или палам крстови. Така започна мојата славна кариера како уметник кој одбива да го загрози нејзиниот уметнички интегритет”, продолжи таа.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Madonna (@madonna)

Таа потоа му се заблагодари на Пепси што „конечно ја сфатија генијалноста на нивната соработка“, со порака дека „уметниците се тука да го нарушат мирот“. Снимена главно во црно-бело, рекламата ја покажува многу помладата Мадона како седи пред телевизор со лименка Пепси во рака додека се гледа себеси на ТВ екранот.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата