Голем пожар му се заканува на ранчот на Мајкл Џексин, вреден 50 милиони долари (ВИДЕО)

8.07.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Голем пожар му се заканува на ранчот на Мајкл Џексин, вреден 50 милиони долари (ВИДЕО)

Мајкл Џексон, кој почина во 2009 година на 50-годишна возраст од срцев удар, го купил ранчот за 17 милиони долари, а се проценува дека потрошил уште 35 милиони долари за да го претвори во забавен парк со зоолошка градина. Тој исто така поставил театар, панорамско тркало, патека за картинг, како и своја противпожарна станица и железничка станица.

Од петокот, 5 јули, кога започна пожарот, изгореа повеќе од 18.000 хектари шума. Нема знаци дека ширењето на пожарот ќе престане, а локалната полиција и пожарникарите ги известиле жителите на околните градови да се подготват за евакуација. Значителен број жители на Санта Барбара веќе се главно раселени, а таму се наоѓа и познатиот имот на Мајкл Џексон.

Досега е оштетен само еден имот, а загрозени се дури 60. Повреден е еден пожарникар. Портпаролот на противпожарната служба во Санта Барбара изјави дека температурите достигнале високи 40-ти и се очекува да се зголемат вечерва.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата