(Галерија) Матурантите во Хрватска слават крај на школска година

26.05.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
(Галерија) Матурантите во Хрватска слават крај на школска година

Крајот на школската години илјадници матурантите во Хрватска го прославуваат во сите градови. На „Норијадата“ 2023 година, младите од рано наутро се радуваат што завршуваат средното образование.

Дел од матурантите се собраа на плоштадот Бан Јосип Јелачиќ во Загреб каде се забавуваа од каде подоцна ќе заминат во Бундек, каде ќе продолжат да го слават крајот на средното образование. Матурантите го окупирале плоштадот со песни, свирежи, транспаренти и маици со смешни и духовити натписи.

Исто така матурантите од Метковиќ, го слават својот норијад. Полицајците кои се на терен, како што снимил локален портал, се фотографирале со матурантите и на тој начин им го разубавеле денот на матурантите.

Освен во Загреб многу весело било и во Риека и Шибеник.

Фото: Индекс.хр

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата