Бијонсе боледува од незилечива болест- прв пат јавно проговори за тоа

21.02.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Бијонсе боледува од незилечива болест- прв пат јавно проговори за тоа

Зборувајќи за нејзината коса за време на едно интервју, таа открила дека од мала се бори со псоријазата. Бидејќи јавноста до сега не беше информирана за тоа, Бијонсе повторно се најде во тотален фокус.

- ...Детството го поминав во салонот на мајка ми. Татко ми нанесуваше масла на скалпот за да ја лекува мојата псоријаза. И денес се сеќавам на сето тоа добро, тие спомени ми се свети - објасни таа за „Есенс“, посочувајќи за прв пат дека ја има оваа автоимуна кожна болест, која е сосема непредвидлива, со текот на времето се повлекува, се враќа, но никогаш не се заздравува целосно.

- Разговорите што се одржуваат во фризерски салони или берберници им даваат чувство на заедништво на оние кои одат таму, или речиси може да избегаат од нивното секојдневие. За нив тоа е место каде што се смеат, споделуваат тајни едни со други, се чувствуваат убаво, споделуваат мудрост... Важно е да се има такво нешто – продолжи Бијонсе, која неодамна и самата објави линија на производи за нега на коса.

Малку подоцна таа објасни дека и покрај одредени пишувања се „откажала“ од долгата коса кога за прв пат станала мајка. За неа и како уметник тоа било начин да се побуни против општеството кое „верува дека жената не треба да носи кратки фризури“ и да се ослободи од „сите стеги“.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата