Во знак на револт одбил да се фотографира со банер за антирасизам

25.05.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Во знак на револт одбил да се фотографира со банер за антирасизам

Францускиот централен бек на Валенсија, Мухтар Диакаби не се приклучи на соиграчите како и играчите на Мајорка кои заедно држеа банер на кој пишуваше СТОП за расизмот, со порака до навивачите да се престане со оваа се почеста појава на стадионите во Шпанија.

Пред мечот сите се наредија освен Диакаби кој позади се загреваше.

Минатата година францускиот дефанзивец имаше слична епизода со Хуан Кала, конфликт кој подоцна се пренесе и на социјалните мрежи. Најверојатно, Диакаби не сакал да се приклучи сфаќајќи дека поддршката што ја добил не е доволна за разлика од помошта која ја добива Винисиус од Реал.

Инаку Мајорка го доби мечот со Валенсија со 1:0.


sportmedia.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата