Србија се пласира на ЕП, ама јавноста и медиумите се гневни! (ФОТО)

19.11.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Србија се пласира на ЕП, ама јавноста и медиумите се гневни! (ФОТО)

Може некои со сила прават еуфорија од пласманот на Србија на ЕП, посебно селекторот Драган Стојковиќ – Пикси кој по мечот или бламажата со Бугарија, беше насмеан како да ги победил Аргентина или Франција со 10:0, но вистината е една.

Србија имаше лудачка среќа, невидена во поново време во фудбалскиот свет. Имено денеска со една слаба Бугарија во решавачки меч одигра само 2:2, а беше на прагот на пораз.И треба Пикси споменик да им подигне на Шоблаи и останатите Унгарци.

Од друга страна во јавноста, но и во одредени медиуми, јасно се става акцент каде е проблемот. Се искажува гнев во коментарите,посебно по денешниот меч во Лесковац каде одново на тактички план беше и повеќе од катастрофално.

И на крај, ако Србија беше во нашата група со Англија, Италија,Украина, каде ли ќе завршеше?

Веројатно со Малта ќе се бореше да го избегне последното место.


sportmedia.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата