Скандалозно: Српски клуб казнет со одземање на 6 бода поради местење!

12.02.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Скандалозно: Српски клуб казнет со одземање на 6 бода поради местење!

Уште еден скандал го “тресе“ фудбалот во Србија. Имено надлежните во Фудбалскиот сојуз на оваа земја, го казнија Раднички од Нов Белград, член на Првата лига која е еквивалент на нашата втора лига, со одземање на 6 бода.

Ова е поради фактот дека на 11 декември минатата година, Раднички намерно загубил со 5:0 на гостувањето кај Текстилец.

Покрај ова клубот парично е казнет и со 4 милиони српски динари.

Инаку ова доаѓа откако УЕФА интервенираше поради овој случај па ФСС сакале или нејќеле морале вака да реагираат.

Иако јасно е дека казната е смешна.


sportmedia.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата