Работнички доби нов сопственик, Џевахир ќе го враќа на победничките патеки

18.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Работнички доби нов сопственик, Џевахир ќе го враќа на победничките патеки

Компанијата „Џевахир холдинг“ го купува фудбалскиот клуб Работнички за 850 000 евра, дознава „Локално“.

Според истите извори, името на клубот нема да се менува.

Турската компанија во минатото беше дел од спонзорскиот тим на кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје, а сега влегува и во фудбалот. „Џевахир Холдинг“ планира да го враќа тимот на шампионските патеки.

„Џевахир“ е познат во Македонија по кулите во скопската населба Аеродром, највисоките згради во Скопје и во Македонија. Исто така во Турција имаат објекти како шопинг центар и главната автобуска станица во Истанбул, хотели и згради, аутлет центар во Трабзон, училишта и други објекти.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата