Не помина предлогот на гигантите: Серија А и натаму со 20 клубови!

12.02.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Не помина предлогот на гигантите: Серија А и натаму со 20 клубови!

Раководството на Серија А објави дека по денешниот состанок на клубовите, одлучено е и натаму оваа лига да има 20 клубови. Значи на денешниот состанок кој се одржа во Милано не поминал предлогот на Интер, Јувентус, Милан и Рома, Серија А да се намали на 18 клубови. На гласањето за намалување на лигата гласале – ЗА само овие четири клубови, додека останати биле и натаму да има 20 екипи во една од најсилните лиги во светот.

Овие четири клуба сакаа да си направат мини – Супер лига, но за среќа таквиот предлог не помина“ изјави по состанокот претставникот на Торино.


sportmedia.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата