На 6 јуни Премиерлигашите ќе гласаат за укинување на ВАР следната сезона?!

15.05.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
На 6 јуни Премиерлигашите ќе гласаат за укинување на ВАР следната сезона?!

Клубовите од англиската Премиер лига ќе одржат гласање за укинување на ВАР-системот на сите натпревари од следната сезона. Состанокот е закажан на 6 јуни.

Резултат на ваквата иницијатива се серијата контроверзни случаи кои поттикнаа критики за ВАР и наведоа некои тимови и навивачи да го доведат во прашање интегритетот на натпреварувањето.

Вулверхемптон е клубот кој официјално поднесе резолуција до Премиер лигата со која се повикува укинување на ВАР ова лето, а предлогот ќе биде ставен на маса пред премиерлигашите. Официјални поплаки имаше и од Нотингем Форест поради недосудени пенали, како и од неколку други клубови и тренери.

Од Премиер лигата сооптија дека клубовите имаат право да даваат предлози, но лигата ја поддржува употребата на ВАР.

За да се усвои промена во правилата на Премиер лигата, потребно е дво-третинско мнозинство од сите учесници на натпреварувањето, поточно 14 од 20 претставници на клубовите од англиската Премиер лига да гласаат „ЗА“.


sportmedia.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата