Меси со гол му обезбеди нов шампионски наслов на ПСЖ (ВИДЕО)

27.05.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Меси со гол му обезбеди нов шампионски наслов на ПСЖ (ВИДЕО)

ПСЖ на коло пред крајот на сезоната во Франција и официјално е нов (стар) шампион!. Вечерва парижани одиграа 1:1 на гости кај Стразбур што им беше доволно и математички да ја потврдат деветтата титула во последните 11 сезони.

ПСЖ вкупно ја прославува 11-тата титула со што стана и рекордер, со оглед на тоа што Ст. Етјен има 10 титули, Марсеј има 9.

Голот вреден титула го постигна Лео Меси. За него ова беше вкупно 43. трофеј во фудбалската кариера.

35-годишниот напаѓач најверојатно ќе си замине од Париз ова лето, но ќе забележи уште еден шампионски пехар во своите витрини.


sportmedia.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата