Легенда на германскиот фудбал прави рестарт како тренер на второлигаш

1.12.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Легенда на германскиот фудбал прави рестарт како тренер на второлигаш

Мирослав Клосе, еден од најдобрите напаѓачи на германската репрезентација, може да му се врати на тренерскиот занает. Тој е без работа од март оваа година кога доби отказ од австриски Алтах.

Тој е на списокот на нов тренер на Кајзерлаутерн кој се натпреварува во втората Германска лига, пишува германски „Скај“. Светскиот шампион од 2014 година треба да го наследи Дирк Шустер.

Кајзерслаутерн моментално е на 11. Место на табелата со 18 бодови и е во серија од три порази. Во сабота ќе играат со Магдебург во гости.

Друг кандидат за позицијата е Михаел Вимер, кој моментално е тренер на Австрија Виена.


sportmedia.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата