Куман: Нема голем фаворит, Холандија има сили за титулата!

16.06.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Куман: Нема голем фаворит, Холандија има сили за титулата!

Роналд Куман и Холандија на нивниот прв дуел на ЕУРО ќе ги одмерат силите против Полска. Тој е убеден дека неговата екипа ќе биде во борба за титулата.

„Според мене, нема голем фаворит, можеби францускиот тим е малку повеќе од останатите затоа што имаат големо искуство и веќе имаат освоено големи турнири. Но, мислам дека тоа ќе биде отворена битка меѓу различни нации – и една од нив е Холандија“, рече Роналд Куман на прес-конференција во саботата.

Тренерот на лалињата фрли сомнеж во извештаите за повреди во таборот на Полска оваа недела, сугерирајќи дека тоа би можело да биде измама.

„Сè уште очекувам да играат со двајца напаѓачи и ги анализиравме сите нивни играчи. Ги знаеме нивните напаѓачи и што можат да донесат. Секогаш е важно да започнете добро во првиот натпревар и да победите. Ако можете да го направите тоа на начин Дали е планирано, тогаш е уште подобро, многу е важно да се постигне добар резултат“, додаде Куман.


sportmedia.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата