Кејн: Ако не го освоиме ЕУРО, сето останато ќе биде големо разочарување

16.06.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Кејн: Ако не го освоиме ЕУРО, сето останато ќе биде големо разочарување

Капитенот на Англија, Хари Кејн изјави дека Британците имаат одлична можност да го освојат Европското првенство. Според него, освен трофејот во Германија, сето останато нема да биде дефинирано како доволно добар настап.

„Сите сакаме да бидеме запаметени по освојувањето на голем турнир со репрезентацијата на Англија, а не само по добрите турнири. Ако не победиме, ќе бидеме разочарани.

Колку и да немате среќа и да излезете на пенали, ние навистина сакаме да почнеме да победуваме како репрезентација затоа што ги направивме чекорите до овој момент. Ќе биде тешко, го знаеме тоа, но подготвени сме за предизвикот“, изјави напаѓачот на Баерн Минхен за Би-Би-Си.

Доколку Хари започне против Србија како што се очекуваше, тој ќе го направи својот 23-ти настап во голема лига за Англија и 12-ти на Европските првенства, двата рекорди за Англија.

„Не е лесно да се игра за Англија, уште потешко е на големите турнири. Горд сум на моите достигнувања бидејќи тоа покажува упорност, работна етика и професионализам“, додаде Кејн.


sportmedia.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата