Јувентус изгуби од Удинезе на домашен терен – во Милано тријат раце!

12.02.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Јувентус изгуби од Удинезе на домашен терен – во Милано тријат раце!

Фудбалерите на Јувентус впишаа пораз од Удинезе со 0:1 во 24 коло на Серија А. Се играше 25 минута кога Удинезе стигна до предност, а Лаутаро Џанети одбиената топка ја испрати во мрежата.
Само четири минути подоцна Јувентус можеше да изедначи, но шутот на Милик заврши преку голот. Полјакот имаше шанса и пред крајот на првото полувреме, кога неговиот удар со глава со одбрани Окоја.
Во вториот дел, Макс Алегри направи големи промени во екипата но Јувентус не успеа да стигне до гол. Последната шанса ја имаше Мекени во 91 минута кога шутираше покрај голот.
Удинезе слави голема победа, а Јувентус загуби драгоцени бодови во трката за титулата. Интер останува прв со 60 бодови, Јувентус има 53 и меч повеќе од Интер. Удинезе направи голем чекор во борбата за опстанок.


sportmedia.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата