Исак Ромеро е херојот, Севиља по три години се израдува на победа над Атлетико

11.02.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Исак Ромеро е херојот, Севиља по три години се израдува на победа над Атлетико

 

Со голот на Исак Ромеро, екипата на Севиља славеше победа над Атлетико Мадрид од 1:0 во рамките на Ла Лига. Со тоа андалузискиот тим ја прекина низата без триумф над „јорганџиите“ која трае од декември 2021 година.

Ромеро е првиот шпански фудбалер кој постигнал три гола во првите пет натпревари во Ла Лига со Севиља после Алваро Негредо во сезоната 2012/13.

Овој пораз го оддалечи Атлетико од борбата за титулата затоа што има 48 бода, 13 помалку од лидерот Реал Мадрид. Севиља е на 15-тото место со 23 бода.


sportmedia.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата