Газдата на Рома го купува Евертон

15.06.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Газдата на Рома го купува Евертон

Сопственикот на Рома, Дан Фридкин и неговта Фридкин група постигнале договор да купат мнозинство на акции на Евертон од сегашниот сопственик Фарад Мошири, пренесува „Скај спортс“.
Се очекува зделката да биде реализирана во наредните два до три дена.
Се проценува дека богатството на „Фридкин групацијата“ е околу шест милијарди долари.
Евертон претходно преговараше со американски инвестициски фонд „777 Партнерс“ но таа зделка пропадна.


sportmedia.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата