Детали за обложувачкиот скандал: Тони дури 13 пати се обложувал против својот клуб!

26.05.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Детали за обложувачкиот скандал: Тони дури 13 пати се обложувал против својот клуб!

Фудбалскиот сојуз на Англија го суспендираше на осум месеци репрезентативецот на Англија и напаѓач на Брентфорд, Ајван Тони за обложувње. Објавени се детали околу скандалот во кој е тој поврзан, а се информира дека посочениот фудбалер во минатото дури во 13 наврати се обложувал против својот тим. И тоа 11 пати против Њукасл во времето кога бил на позајмица во Виган, а двапати и против Виган, но сепак не играл на тие два меча.

Инаку тој во периодот од 2017 до 2021 година дури повеќе од двеста пати се обложувал и со тоа го прекршил правилникот за обложување.

Инаку целата афера или скандал изби токму во моментите кога Тони играше во животна форма во дресот на Брентфорд сезонава.


sportmedia.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата