Алегри: Ќе го пребродиме овој тежок период

2.04.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Алегри: Ќе го пребродиме овој тежок период

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри ги поддржува своите играчи додека се обидуваат да ја доведат тешката сезона до позитивен крај. Саботниот пораз од 1-0 од Лацио во Серија А го остави тимот во тешка ситуација, сега се на работ да испаднат од топ 4. Играчите на Алегри знаат дека се борат само за место во Лигата на шампионите следната сезона и за Купот на Италија каде што имаат шанса да го земат трофејот.

Јувентус ќе се соочи со Лацио по втор пат во четири дена, овојпат дома во првиот натпревар од полуфиналето на Купот на Италија.

„Момците треба да имаат доверба во себе. Тие се одличен тим кој секогаш дава се од себе на теренот. Мораме да продолжиме да работиме затоа што имаме уште две важни цели кон кои треба да се стремиме – да обезбедиме место во Лигата на шампионите и да победиме во Купот на Италија. Немам за што да ги критикувам момците, само треба да го поминеме овој тежок период“, изјави Алегри на прес-конференција.


sportmedia.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата