Вучиќ за НАТО бомбардирањето на Србија: Сакавте да покажете сила и да ни го грабнете Косово

24.03.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Вучиќ за НАТО бомбардирањето на Србија: Сакавте да покажете сила и да ни го грабнете Косово

Централната манифестација се одржа од 18 часот во Сомбор, а на неа присуствуваа претседателот Александар Вучиќ, како и претседателот на Република Српска, Милорад Додик, пратеници во Собранието на Србија, министри во Владата на Србија и Република Српска.

Српскиот патријарх Порфирије служеше панихида за жртвите.

„Ќе простиме ако можеме, ќе заборавиме само ако не нема“, пушуваше на сцената. Илјадници луѓе се собраа на плоштадот во Сомбор.

– Во Сомбор вечерва нè има убедливо најмногу. Тоа кажува нешто лошо и нешто добро. Затоа решив да не читам подготвен говор вечерва, сакам да зборувам од срце и што мислам. Пред 24 години конечно умре модерното меѓународно право. Оттогаш, ништо што се случува во светот не може да биде полошо од она што ѝ го направија на една мала земја. Тие успеаја да уништат многу поголеми земји. Денеска ги погледнав насловните страници на водечките светски списанија од тоа време, велат дека тоа е судир меѓу варварството и модерната цивилизација. Тие отидоа чекор понатаму и рекоа „ајде да одиме да ги победиме тие Срби, тие варвари, затоа што направија геноцид“. Никој никаде не рекол дека имало. Лажеа! Велите дека сте нападнале земја поради хуманитарна катастрофа. Кога видовте дека за тоа не можете да добиете одобрение од СБ на ОН, рековте зошто ни се потребни, што треба закон, што треба правда. Ние сме единствените, сами на светот – рече Вучиќ.

– Поминаа 24 години, откинавте делови од нашата територија, убивте 79 наши деца. Од каде го добивте правото да ги убивате нашите војници, нашите полицајци?! Дали Радован Медиќ отиде во Масачусетс да убие некого или вие дојдовте овде? Никогаш не сте го скршиле и нема да го скршите српскиот дух. Не сме единствените луѓе кои страдаат, страдаа и многумина околу нас. Мораме да бидеме во чекор со светот, пред малку слушајќи го говорот на Маријана, колку и да се трудев да не пуштам солза, само замислив дека треба да му кажам на нечие дете дека татко му починал. Никој не ми го помеша разумот, ми го помрачи умот, не станав предавник. Мое е да ја влечам државата низ иглични уши. Никој не зборува за мир. Зборот мир никаде не го слушаш затоа што е забранет. Никој нема да зборува за мир.

– Тогаш не ја спречија хуманитарната катастрофа. Едната причина беше да покажат дека се најсилни, а другата причина беше да ни го украдат КиМ. Денес во Космет има повеќе Албанци отколку тогаш, само што има три пати помалку Срби.

– Ги убивте нашите деца, но не нѐ убивте нас, овој народ ќе живее, нема да го скршите. Со нас овде вечерва се и Ромите и Бошњаците и Унгарците и припадниците на другите народи, сите оние кои ја чувствуваат оваа земја како своја.

– Денеска веќе не сме мали, и не сме лесен плен како во 1999 година. Мораме да растеме, да се развиваме, да го зачуваме мирот, да видиме како да го зачуваме сето она што е наше и никогаш да не го бараме она што припаѓа на другите. Како тоа уште не сте го скршиле тој мал народ? нема да биде дека не разбираме сè, разбираме подобро од било кој. Сакаме мир, нема конфликти со НАТО или со кој било. Србија не ја даваме и никогаш никому нема да ја дадеме. Нема да ви ги дадеме нашите деца, да живее Србија! Да живее Република Српска, да живее нашиот херојски Сомбор! Да живее Србија! – рече на крајот Вучиќ, пренесе српски Телеграф.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата