Втор ден расправа во српскиот парламент посветена на косовското прашање

3.02.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Втор ден расправа во српскиот парламент посветена на косовското прашање

По вчерашниот инцидент на раб на тепачка, денеска тензично, но мирно на седницата посветена на косовското прашање во српскиот парламент.

Опозициските партии го обвинуваат претседателот Вучиќ дека предолго преговара за статусот на Косово, а при тоа, го гледал само личниот интерес. Во однос на најавите дека е можно да воведе санкции кон Русија, го обвинија дека непотребно се откажува од близок партнер. Вучиќ во репликите порача дека Србија мора да продолжи по европскиот пат, а Косово не смее да остане замрзнат конфликт..

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата