ВРАБОТЕНИ ВО ПОШТА ОТКРИВААТ: "Ни наредија да ги менуваме датумите на гласачките ливчиња за да бидат валидни" (ВИДЕА)

7.11.2020
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
ВРАБОТЕНИ ВО ПОШТА ОТКРИВААТ: "Ни наредија да ги менуваме датумите на гласачките ливчиња за да бидат валидни" (ВИДЕА)

Вработен во американската поштенска служба преку „Проект Веритас“ објави дека управителот на поштата Ирија, во Пенсилванија, наредил гласачките ливчиња што пристигнале по денот на изборите да се сменат во 3 ноември, така што неважечките ливчиња „да изгледаат легално“.

Наводниот свиркач Ричард Хопкинс рече дека го слушнал управникот на поштата Роберт Вајсенбах јуниор како разговарал со другите вработени во четвртокот за гласачките ливчиња што треба да бидат „анти-датирани“. Според Хопкинс, Вајсенбах изјавил дека на повеќето гласачки ливчиња што пристигнале во средата, ден по изборите, датумот бил вратен во вторник, но дека едното неправилно го потврдило точниот датум - 4 ноември.

Законите на САД налагаат гласачките ливчиња да бидат испратени до денот на изборите за да бидат валидни.

Ноќта на изборите, претседателот Доналд Трамп имаше значително водство над демократскиот ривал Џо Бајден во неопределените држави како Пенсилванија, Мичиген, Висконсин и Џорџија. Сепак, водството се „стопи“ откако во следните три дена почна броењето на гласовите испратени по пошта.

Трамп најави дека ќе покрене правна постапка поради неправилности во процесот на пребројување на гласовите, тврдејќи дека ќе победи доколку се бројат само „законските гласови“.

Хопкинс е анонимен свиркач од видеото „Проект Веритас“ објавено во четвртокот вечерта. Во видеото, Хопкинс тврди дека шефот на поштата наредил „доцните гласови“ да бидат анти-датирани.

Вајзенбах го негираше обвинението, отфрлајќи го како невистинито, но исто така ги прекина врските со основачот на „Проект Веритас“, Џејмс О’Киф, одбивајќи да го коментира пријавениот инцидент.

Хопкинс рече дека инспекторите за пошта го контактирале во петокот и дека сакаат да ја слушнат неговата страна на приказната за да започнат истрага.

Приказната за Ирија следеше по другите извештаи на „Проект Веритас“, во кои се наведува неправилната обработка на гласачките ливчиња во другите две неопределени земји.

Како и во Пенсилванија, свиркач на американската поштенска служба во Мичиген тврдеше дека на вработените им било наредено да ги одделат „доцните гласачки ливчиња“ од редовната пошта, со цел да се испечати датумот од вторник.

Во Невада, поштенски работник се согласи да му даде на тајниот репортер пакет неискористени гласачки ливчиња испратени на неточни адреси.

Покрај сето ова, на социјалните мрежи се споделуваат видеа како членовите на избирачките одбори, самите ги пополуваат гласачките ливчиња на сите гласачи.

Доналд Трамп успеа да се избори за пребројување во округот Мичиген, откако изборните власти го доведоа во прашање лидерството на Џо Бајден во упориштето на републиканците. Друга грешка во таа сојузна држава исто така ги „искриви резултатите од гласањето“ во корист на демократите.

Прелиминарните резултати во округот Антрим покажаа „голема победа“ на демократскиот предизвикувач, кој доби повеќе од 3.000 гласови, во 98 проценти од избирачките места. Трамп освои 4000 гласа во тој округ во 2016 година. Локалните изборни преставници одлучија да спроведат делумно пребројување на гласовите, што покажа дека Трамп има предност во округот од скоро 2.500 гласови.

Чудна грешка во броењето беше спомената за време на прес-конференцијата што ја одржа претседателката на Републиканската партија во Мичиген, Лора Кок, на која таа покрена прашања во врска со наводниот „неуспех“ на изборниот софтвер користен во 47 области во Мичиген.

 

Софтверот „Елекшн сорс“ го користи округот Антрим, а програмата првично беше обвинета за неточни резултати. Сепак, претставници на изборните области велат дека зад проблемот стои „човечкиот фактор“, објаснувајќи дека мала промена во гласачкото ливче веројатно довела до погрешни пресметки.

Детроит Фри прес објави дека проблемите се резултат на човечки и софтверски грешки. Официјални лица истакнаа дека секогаш има јасна трага од хартија што дозволува исправка на грешките.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата