Тарантино е воодушевен од новиот „Топ Ган“: Тоа е филмски спектакл

5.08.2022
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Тарантино е воодушевен од новиот „Топ Ган“: Тоа е филмски спектакл

Во подкастот ReelBend, режисерот разговараше со Роџер Ејвери, сценаристот со кој Тарантино соработуваше на култниот Pulp Fiction. Во разговорот, новиот Топ Ган тој го нарече „филмски спектакл“.

„Чудно го сакам Топ Ган: Маверик. Мислам дека е фантастично. Го гледав во кино.. Топ Ган и Вест Сајд приказна на Спилберг се навистина филмски спектакли. Тоа е филм што мислев дека никогаш повеќе нема да го гледам. Беше одлично“ изјавил Тарантино.

Тој се осврна и на насоката на Џозеф Косински. Тој истакна дека е голем обожавател на делото на Тони Скот, режисер на оригиналниот Топ Ган од 1986 година, и рече дека мисли дека Косински се обидел до одреден степен да го копира стилот на снимањето филмови на Скот.

„Има прекрасна, прекрасна работа во тоа. Навистина го сакам Тони Скот и начинот на кој тој снима филмови. Мислам дека ова е најблиску што некогаш ќе го видиме до филмот на Скот. Косински заврши одлична работа. Почитта кон Тони беше очигледна во секоја сцена.“ рече Тарантино.

Топ Ган заработи повеќе од милијарда долари по еден месец од прикажувањето и веднаш стана најуспешниот филм на Том Круз. И гледачите и критичарите беа воодушевени од филмот, кои напишаа дека тој не е само совршен блокбастер базиран на успешен претходник, туку дека ја подигнува целата приказна на повисоко ниво.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата