Ова е НАЈСКАПАТА ПЕСНА НА ЕСТРАДАТА но, на Ана и се исплатила многу повеќе

25.03.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Ова е НАЈСКАПАТА ПЕСНА НА ЕСТРАДАТА но, на Ана и се исплатила многу повеќе

Пејачката Ана Николиќ ги освои срцата на публиката кога првпат се појави на јавната сцена, а таа е сопственичка на најскапата песна на естрадата.

Една од нејзините песни особено се издвојува, а иако поминаа повеќе од 15 години од нејзината премиера, сепак сите сакаат да ја слушаат и да ја споменуваат.

Станува збор за песната „Ромале, ромали“, со која Ана се претстави на националниот избор за песна на Евровизија во 2006 година, Беовизион.

Уште од првото слушање се знаеше дека песната ќе биде голем хит, а не беше занемарлива и цената за која Ана ја купи од Кики Лесендриќ. Николиќ за оваа песна тогаш платила 30.000 евра, но бидејќи песната и денес на големо се слуша, очигледно не згрешила.

Зоран Кики Лесандриќ неодамна проговори за соработката со Ана Николиќ, а потоа призна дека Ана Николиќ многу го налутила, поради што решил да и наплати дебел хонорар за „Ромале Ромали“.

-Беше безобразна и таа грубост беше платена, а од друга страна требаше да го направам целиот албум, а таа му се врати на Мили, се налутив и ја наплатив цената што беше оправдана – изјави Кики Лесандриќ, а на прашањето дали песната навистина вреди 30.000 евра, тој одговори:

– Во тоа време беше многу скапо да се продуцира, скапа беше и Марина, како и Љиља Јорговановиќ, песната секако ја оправда цената и на неа и донесе многу пари.

Инаку, огромна сума на пари на еден стих заработила и покојната Марина Туцаковиќ. Како што еднаш раскажа Неда Украден, Туцаковиќ заработила 100.000 евра благодарение на стихот „Суза је из ока канула“.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата