Двајца Албанци СО НОЖ нападнале момче во Косово

3.02.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Двајца Албанци СО НОЖ нападнале момче во Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска информираше дека 20-годишно момче, по националност Србин од селото Могиле, Општина Витина во Косово, бил прободен со нож во рамото, објави Телеграф.рс.

Тој рече дека момчето, кое има две убодни рани, го избоделе двајца Албанци.

Вучиќ додаде дека тоа е резултат на омразата што режимот на Албин Курти и неговите медиуми ја промовираат кон Србите.

Српскиот претседател рече и дека се плаши оти „и на ова ќе реагираат западните партнери со порака двете страни да се смират“.

„Мораме да бараме мир за доброто на сите овие луѓе“, нагласи Вучиќ.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата