Баерн го „растури“ Ајнтрахт на отворањето на новата сезона во Бундес

5.08.2022
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Баерн го „растури“ Ајнтрахт на отворањето на новата сезона во Бундес

Бранителот на титулата Баерн Минхен со убедлива победа во Франкфурт ја стартуваше новата сезона во најсилната германска лига. Избраниците на Јулијан Нагелсман ја наполнија мрежата на противникот и тоа на гостински терен, а по првите 45 минути имаа предност од 5:0!
Џошуа Кимих во 5-тата минута го постигна првиот гол во сезоната 2022/23, а по него стрелаа уште Павар, Мане, Мусиала и Гнабри.
Во второто полувреме тренерот Гласнер направи тројна измена, отиде со нова формација со која успеа достојно да му парира на противникот. Прво Јакиќ постигна гол кој беше поништен поради офсајд, а осум минути подоцна погоди Коло Муани.
А Баерн не остана само на тие пет гола. Во 83 минута Мусиала со својот втор гол ја запечати убедливата победа.
Утре играат: Аугзбург – Фрајбург, Менхенгладбах – Хофенхајм, Бохум – Мајнц, Унион – Херта, Волфсбург – Вердер, Борусија Дортмунд – Баер Леверкузен.

sportmedia.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата