Во последните 24 часа направени се 258 тестирања, а регистриран е 21 случај со Ковид-19 и тоа во: Скопје-12, Куманово-3, Штип-1, Тетово-5, соопшти Министерството за здравство.

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата, како што се посочува, изнесува 1.999, бројката на оздравени пациенти е 1.439, на починати е 113, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 447.

Последната дистрибуција по градови е:


•       Скопје – 725, активни 204
•       Куманово – 436, активни 35
•       Дебар – 51,
•       Штип-41, активни 6
•       Прилеп –210, активни 46
•       Тетово – 177, активни 82
•       Струга – 75, активни 8
•       Велес – 127, активни 41
•       Битола –28, активни 7
•       Охрид –23, активни 8
•       Кавадарци – 5,
•       Гостивар –21, активни 3
•       Гевгелија – 4,
•       Струмица – 3, активни 1
•       Крива Паланка- 6,
•       Радовиш – 4,
•       Крушево – 3,
•       Кочани – 31,
•       Пробиштип – 2,
•       Кичево – 2,
•       Неготино -10, активни 3 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
•       Демир Хисар – 1,
•       Македонски Брод – 2,
•       Пехчево- 3,
•       Делчево-1,
•       Валандово -1,
•       Виница – 3, активни 1
•       Кратово-2, активни 1
•       Берово-1,
•       Свети Николе-1, активни 1

Најчитани вести