Министерството за здравство информира дека денеска во ГОБ „8 септември“ почина еден пациент од Скопје (63г), примен на болничко лекување на 6ти мај како сомнителен на ковид, потврден позитивен еден ден подоцна.

Со ова вкупната бројка на починати од коронавирусот во македонија достигна на 113.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во изминативе 24 часа примени се 4 нови пациенти, хоспитализирани се вкупно 55 пациенти. На кислородна поддршка се 32, на механичка вентилација се 2 пациенти.

Најчитани вести