Иран ја поздрави иницијативата на Русија за создавање „зелен коридор“ за замена на економските санкции наметнати за одредени држави, изјави иранскиот министер за надворешни работи, Мохамед Џавад Зариф, преку Твитер, пренесува ТАСС.

„Иран ја поздравува руската идеја да создаде зелен коридор наместо економска војна и санкции. Многу земји ги затворија своите географски граници за да го спречат ширењето на коронавирусот, но ги отворија за да дадат помош “, истакна тој.

Зариф смета дека САД не ги следат меѓународно прифатените норми и правила во овој поглед. Според него, американскиот претседател Доналд Трамп сè уште се спротивставува на барањата на меѓународната заедница да ги укинат антииранските санкции во екот на пандемијата со Ковид-19.

„Коронавирусот може да се прошири во земјите во соседството на Иран“, предупреди тој.

извор: Makfax

Најчитани вести