Пожар избувнал претпладнево во Градската палата во центарот на Берлин, соопшти Пожарникарската служба на германскиот главен град на Твитер, пренесува ДПА.

Пожарот го зафатил покривот на зградата.Според првите сознанија, можно е еден дел од катранскиот потпокрив да експлодирал и го започнал пожарот. Едно лице е повредено во инцидентот и му била пружена лекарска помош.

Полицијата отфрла каква било намера зад пожарот, но рече дека истражителите ќе ги разгледаат причините за пожарот откако ќе го изгаснат.

извор: Makfax

Најчитани вести