Германскиот производител на автомобили „Бе-ем-ве“ ќе започне со производство на маски за лице за да го заштити својот персонал и јавноста од ширењето на коронавирусот, изјави извршниот директор Оливер Зипсе.
        
Тој рече дека компанијата наскоро ќе може да произведува неколку стотици илјади маски на ден, пренесува Ројтерс. Компанијата веќе и достави на владата 100 000 маски од сопствените залихи, по шти им испратија уште 50 000 маски и едне милион медицински ракавици, а се планира да се произведат и испорачаат уште еден милион маски во текот на следните две недели.
        
„Бе-ме-ве“ во понеделникот соопшти дека прекот на производството во нивните фабрики ќе се продолжи за уште две недели до 30 април.

извор: Makfax

Најчитани вести