Лидерите на 20 најголеми светски економии, критикувани за бавниот одговор на глобалната криза, во четврток ќе одржат видео-конференција за пандемијата на коронавирус, изјавија повеќе извори за Ројтерс.
        
Министрите за финансии и банкари на Г-20 се согласија на видео-конференција во понеделникот да усвојат „план за пандемиска акција“. Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) очекува кризата со коронавирус да предизвика глобална рецесија.
       
Вонредниот самит на лидери ќе го комплицира војната околу цената на нафтата меѓу Саудиска Арабија и Русија и растечките тензии меѓу САД и Кина во врска со изворот на коронавирусот којшто инфицираше 378.000 луѓе и уби повеќе од 16.500.
        
Извршниот директор на ММФ, Кристалина Георгиева, ги поздрави фискалните и монетарните мерки преземени од некои земји, но рече дека тоа не е доволно.
        

извор: Makfax

Најчитани вести